kartal tibet
Hakkında

KARTAL TİBET

Doğum : 27 Mart 1939, Ankara
Ölüm : 1 Temmuz 2021, İstanbul
Kariyer : Oyuncu, yönetmen, senarist ve yapımcı


Kartal Tibet
Kariyeri

Neredeyse tüm hayatını kameranın ya önünde ya da arkasında geçiren Kartal Tibet, iki yüz kadar dizi ve filmde farklı görevler üstlendi. Kiminde oyuncu, kiminde yönetmen veya senarist olarak katkıda bulundu.

Sinema tarihinde ilk olarak çizgi roman'dan uyarlanan Karaoğlan ve Tarkan isimli macera filmlerinde başrol oyuncusu olarak karşımıza çıktı. 1970'li yıllara geldiğimizde ise Türkan Şoray, Hülya Koçyiğit,  Fatma Girik, Hale Soygazi ve Filiz Akın gibi Yeşilçam'ın ünlü artistlerinin yer aldığı birçok filmde oyuncu ile başrolü paylaştı.

İlk yönetmenlik deneyimini 1977'de Tosun Paşa filminde yaşayan Kartal Tibet 56 film çekti. Bu filmlerin 20'den fazlasında Kemal Sunal başrol oyuncusuydu ve Kemal Sunal'ın başrol oyuncusu olduğu Davaro, Şendul Şaban ve Şabaniye gibi filmlerin senaryosunu yazdı.


Türk sinemasına yaptığı katkılardan dolayı Altın Portakal Film Festivali Yaşam Boyu Onur Ödülü'nü 2002 yılında aldı. 2006'da ise Yıldırım Önal Anı Ödülü kendisine verildi. 

1 Temmuz 2021'de İstanbul'da 82 yaşında iken hayata gözlerini yumdu. 

kartal tibet tarkan
KARTAL TİBET

OYUNCU, SENARİST, YÖNETMEN

FOTOĞRAFLAR

Kartal Tibet'in fotoğraf arşivini incelediğinde herkeste farklı bir anı canlanır.

kartal tibet ve türkan şoray
Kartal Tibet ve Hülya Koçyiğit
kartal tibet ailesi
Kartal Tibet Gözleri
kartal-tibet-filiz-akin
kartal-tibet-fatma-girik

Kartal Tibet Ankara'da 27 Mart 1939'da tarihinde doğdu. Anne ve babası öğretmenlik mesleğini icra ediyorlardı. Çocuk yaşlarda Ankara Radyosu'nun Radyo Çocuk Kulübü'nde sunulan Ayşe Abla piyeslerinde yer aldı. Daha sonrasında Devlet Tiyatroları'nda yetişkin oyunlarında yaşına uygun roller aldı.

Orta öğretimini Ankara Koleji'nde tamamladı. Sonrasında beden eğitimi öğretmenliği ve sonrasında hukuk fakültesinde öğrenim gördü. Gördüğü öğrenime ve aldığı eğitimlere rağmen her iki mesleği de yapmak istemedi. Ardından tiyatro alanında ilerlemeyi seçti.

Tiyatro eğitimine yöneldiğinde ilk olarak Hacettepe Üniversitesi'ne bağlı Ankara Devlet Konservatuvarı Tiyatro Bölümü'nde 1960 yılına kadar bu eğitimi aldı. Yine 1960 yılında Ankara Devlet Tiyatrosu'nda Mahir Canova'nın yönetmiş olduğu Caligula isimli oyunda başrol oyuncusu olarak oynadı. Bu oyundaki dikkat çeken başarısının ardından Devlet Tiyatrosu'ndan ayrıldı. 1961 yılında Mahir Canova, Adalet Ağaoğlu, Çetin Köroğlu, Üner İlsever gibi tanınmış isimlerle birlikte Ankara'nın ilk özel tiyatrosu Meydan Sahnesi'nin kuruluşunda bulundu. Meydan Sahnesi'nde dört piyes yönetti, 20 oyunda rol aldı ve çeşitli oyunlarda yönetmenlik yaptı. 1963 yılında Mahir Canova'nın eski eşi olan Gündüz Sencer (Gündüz Tibet) ile evlendi. Kartal Tibet'in bu evlilikten Kanat Tibet adında bir oğlu ve Kumru Tibet adında bir kızı oldu. Aynı zamanda oyuncu Civan Canova'nın da üvey babasıdır.